Každý vstup na Dámský dostihový den se počítal! V rámci odpoledne 22. května 2022 mohli všichni VIP hosté vybrat jeden z několika příběhů, který podpoří přímo Chuchle Arena Praha, a to částkou 500 korun za hosta v salonku ASCOT. Další návštěvníci dostihů, kteří si zakoupili vstupenku, pak mohli přispět na jeden z příběhů symbolickou padesátikorunou. V prostorách salonku ASCOT i samotného dostihového závodiště bylo možné vhodit žeton do připravených nádob a přímo tak podpořit konkrétní pomoc.
Pokud chcete přispět i mimo Dámský dostihový den, může zaslat libovolnou částku na transparentní účet konkrétního příběhu pomoci. Odkazy naleznete u příběhů níže.
Adámek se narodil jako zdánlivě zdravý kluk v srpnu 2013. Po necelém čtvrt roce si jeho rodina začala všímat malých odlišností od ostatních dětí v okolí. Když ani v pátém měsíci nepásl koníky a nesahal po hračkách, věci nabraly rychlý spád. Vyšetření, genetika a dlouhé čekání několik měsíců na výsledky. Konečná diagnóza zněla „merosin deficitní kongeńitální svalová dystrofie“ s verdiktem: elektrický vozík do konce života.
I když diagnóza Adámkovu rodinu srazila na kolena, ihned začal pravidelně cvičit a protahovat. Tak, aby se příliš nezhoršoval jeho stav a zároveň aby se jeho svaly příliš neunavily. Adámek má dnes velmi slabé jak nohy, tak ruce. Za poslední rok hodně a rychle vyrostl a jeho svaly takovou dynamiku nestíhaji. Zhoršila se mu skolióza zad, sezení a stabilita. Adámek se sám neposadí, neleze, nestojí a nikdy nebude chodit. Již má za sebou dvě operace nohou, kdy mu protahovali šlachy, aby mohl nosit ortézy a využívat vertikalizační stojan, který je pro jeho tělo, svaly, kosti i srdce velice důležitý.
Adámek chodí do druhé třídy klasické základní školy s asistentkou. Je velice chytrý, miluje filmy, superhrdiny, hraní her na Playstation, stolní hry a moc rád čte. Potřebuje neustálou každodenní péči, dopomoc a asistenci se vším. Nejvíce šťastný je ve svém elektrickém vozíku, kde se alespoň chvíli cítí svobodný a samostatnější.
Sbírka ve prospěch Adama Hrdého: Opatření peněžních prostředků primárně na financování úprav ortéz a korzetu pro Adama. V případě, kdy veřejnou sbírkou opatřené peněžní prostředky převýší náklady na úpravy ortéz a korzetu, budou tyto peněžní prostředky využity na financování nákladů na fyzioterapie a další zdravotní cvičení.
Nina se narodila jako zdravé miminko. Ve čtrnácti dnech přestala sát mléko a kvůli křečím musela být hospitalizována. V nemocnici zjistili, že prodělává meningitidu bakteriálního původu. Lékaři ji museli uvést do umělého spánku, dýchal za ní přístroj, byla na kapačkách a měsíc a půl bojovala o život, než jí zabrala ta správná antibiotika. Následná diagnóza zněla: dětská mozková obrna. Nemoc Nině poškodila mozek, především pohybová a zraková centra. Navíc se jí rozvinula epilepsie, na kterou od té doby bere denně léky.
Nina je dnes pětiletá krásná, veselá holčička, která miluje písničky a básničky, zvířata a dětský kolektiv, nově si také užívá vodu. S Ninou rodina hodně rehabilituje, aby mohla udělat alespoň nějaký pokrok. Například, aby se začala přetáčet na boky, udržela vzpřímeně hlavu nebo začala trochu více vidět.
Rodine Nině kromě léků na epilepsii zajišťuje také doplňky stravy na podporu imunity a mozkové činnosti. Důležité je totiž předcházet častým bronchytidám a jinému nachlazení. Zkouší také alternativní medicínu a vše, co je v jejich silách, aby se Niny zdravotní a fyzický stav zlepšil nebo alespoň nezhoršoval.
Sbírka ve prospěch Niny Šajnové: Opatření peněžních prostředků na financování hiporehabilitace a neurorehabilitace Niny.
Jaroslav a Petra Zaorálkovi jsou tělesně postižení manželé v plném invalidním důchodu. Oba k životu potřebují invalidní vozík. Se svým postižením žijí od narození a naučili se s ním žít. Posledních 20 let pak jsou si navzájem oporou. Snaží se být samostatní a nezávislí na okolí. K tomu jim velkou měrou pomáhají dva asistenční psi - jeden Jaroslavovi a jeden Petře. Oba psi jsou však již v pokročilém věku a nedávno se výrazně zhoršil zdravotní stav jednoho z nich. O starého nemocného pejska se manželé starají, jak to jen dokážou, a to za vydatné pomoci veterináře.
Pomoc ale potřebují sami manželé Zaorálkovi. Při pohybu venku, nakupování i péči o domácnost, při podávání jakýchkoliv upadlých předmětů nebo vynášení odpadků. Asistenční pes dokázal rozsvítit světlo tam, kde nedosáhnou na vypínač, donést zvonící telefon, otevřít a zavřít dveře.
Byl nezbytnou pomocí i venku nebo v nákupních centrech, kde pomáhal při rozjezdu vozíku, směrování při sjíždění z kopce, pomoc při drobném zaseknutí vozíku například ve štěrku nebo nerovnostech chodníku.
Důležité je také bezpečnostní hledisko. V doprovodu psa se ve večerních hodinách na ulici cítíme Jaroslav a Petra mnohem jistěji. Zároveň psi umožňují manželům aktivně a plnohodnotně se účastnit běžného života a zlepšit navazování komunikace s okolím. I proto oslovili Středisko výcviku vodicích psů, které jim nového asistenčního psa cvičí.
Sbírka ve prospěch manželů Zaorálkových: Opatření peněžních prostředků ve výši 250.000,- Kč na koupi nového asistenčního psa pro manželé Zaorálkovi. Peněžní prostředky opatřené veřejnou sbírkou případně nad rámec částky 250.000,- Kč budou využity na hrazení nákladů na péči a léčbu staršího asistenčního psa.